Блог о српском новинару, авантуристи и путнику Милораду Рајчевићу и једном путу око света на почетку 20. века
Вео мистерије окружује новинара и путописца Милорада Рајчевића и његов пут око света почетком 20. века. Рођен у малом граду на југу Србије крајем 19. века, Рајчевић као врло млад долази у Београд да изучава молерски занат. Када му се указала прилика да путује у Беч схватио је да је, у ствари, његов прави позив да буде путник. Млади авантуриста опкладио се са власницима Малог Журнала да ће обићи свет за мање од две године са врло скромним средствима. Убрзо је почео да путује по Европи као њихов дописник.
За нешто више од 20 година, Рајчевић је посетио све континенте осим Аустралије. Где год је путовао био је топло дочекиван, о њему се писало у локалним новинама, и чак су испеване и песме у његову част.
Рајчевићеве авантуре почеле су 1910. године када је овај млади и амбициозни светски путник кренуо из Србије, преко Црне Горе до Италије, и затим обишао већи део Европе. Посетио је Швајцарску, Француску, Енглеску, Немачку, Белгију, Холандију, Шведску, Норвешку и Русију. Репортаже о путовањима редовно су публиковане у Малом Журналу током 1911. и 1912. године као фељтон под називом „Пут око света“.
Милорад Рајчевић на бициклу, Азија, око 1910-1912, из књиге На далеком истоку, PDM
Први део путописа о Африци, Рајчевић је објавио 1924. године након чега је 1925. године објављен и наставак (Из жарке Африке 1 & Из жарке Африке 2). Путовање по Африци започео је 1922. године обиласком Египта, Судана, Уганде, Кеније, Занзибара, и чак, и Јужне Африке. Путовао је возом, путовао је са караванима и пешачио је. Пловио је Нилом и ловио крокодиле. Што је дубље залазио у афрички континент, то га је више фасцинирала култура и историја афричких племена. Писао је о њиховим обичајима, законима и начину живота који су, за Рајчевићеве читаоце у Србији, били потпуно непознати.
Рајчевић са афричком краљевском породицом; Урођеници и зверови, око 1922-1924, из књиге Из жарке Афике 1, PDM
Путопис о Азији и Блиском Истоку под називом На Далеком Истоку објавио је 1930. године иако је Азију посетио пре Африке. У књизи су сакупљене успомене и описи путовања по Сибиру, Јапану, Кини, Тајланду и Индији.
Течно је говорио пет језика и лако се сналазио у свим ситуацијама. Када је био у прилици, држао је предавања на различите теме. Леп и харизматичан, Рајчевић је био веома популаран и свугде добродошао. Углавном је путовао сам и врло често је посећивао знамените и познате становнике места у којима се налазио. 1932. године објавио је књигу аутограма које је сакупио на својим путовањима под насловом Аутографи знаменитих личности 20. века.
Дурбан: Рајчевић путује на слону, око 1922-1924, из књиге Из жарке Африке 2, PDM
Са својих путовања доносио је многобројне сувенире као доказе и излагао их у центру Београда. Његове путничке авантуре обезбедиле су му популарност у Србији и у свету. У предговорима Рајчевићевих објављених књига може се прочитати да је путовао и у Северну и Јужну Америку. Међутим, како о томе нема сачуваних публикација, ни књига ни репортажа, вероваћемо, светском путнику и путописцу, на реч.